Kik az Angyalok?
Angyal sz jelentse: tiszta szellem, segt, nzetlen, kivteles jsggal megldott szemly Bibliban Isten hrnke. Nmely valls hitvilgban jsgos lny.

A Bibliban az angyalok Isten kldttei. A j angyalok Isten akaratt adjk hrl az embereknek s segtenek rajtuk. A Biblia szerint Isten teremtmnyei az angyalok, tiszteletket nem szabad eltlozni. Az angyalok erejkre s hatalmukra nzve magasabbrendek az embernl. Maga a Stn is angyal volt, de fellzadt Isten ellen, emiatt egy mennyei hbor veszteseknt letaszttatott a mennybl.
Az angyalok a zoroasztrinus (perzsa), zsid, keresztny s iszlm hitvilgban szerepelnek, de vannak elzmnyeik a pogny hitekben is.

Az angyali vilgot, a mennyorszgot, elszr a perzsk kezdtk hierarchikusnak tekinteni.
Az angyalok hber s arm megnevezse maleach, amely hrnkt, hrvivt, kvetet, kldttet jelent magyarul. Ez a sz sszesen 213 alkalommal fordul el az szvetsgben (Angyalok jelennek meg brahm eltt, hogy fia szletst megjvendljk, akrcsak Ltnl, hogy kimentsk Szodombl, Az jszvetsg szerint Jzus szletsekor angyalok jelennek meg a psztoroknak). Ugyanez grgl αγγελος, angelosz (hrnk), latinul angelus.

Az angyalokkal foglalkoz keresztny teolgiai diszciplna, az angelolgia szerint az angyaloknak nincs nemk, a zsid hagyomny viszont hmnemeknek tartja ket.
A Biblia szerint az angyalok teremtett, de a jvt tekintve rkk ltez, megsemmisthetetlen, termszetfltti, szellemi lnyek, akik Istenhez s az emberekhez hasonlan szemlyisggel, vagyis intelligencival, a beszdre val kpessggel, rzelmekkel, akarattal s ntudattal rendelkeznek; szellemi testk van, kpesek testben megjelenni a fldi szfrban, s gy rszt venni fldi esemnyekben.

Vannak j, illetve gonosz angyalok; letterket tekintve pedig a menny s az g klnbz szintjein kvl a Fld felsznn s a Fld mlyben is megtallhatk. Szmuk meghaladhatja a szzmillit, m a pontos adatot a Biblia nem kzli velnk.
Az angyalok ltalnos llapotukban az emberek szmra lthatatlan szellemi lnyek. A Biblia ugyanakkor rengeteg olyan esemnyrl szmol be, amikor kilptek ebbl az elrejtettsgbl, s valamilyen formban megmutatkoztak embereknek (epifnia: megjelens, „felbukkans”). Ez tbbflekppen trtnhet: megmutathatja magt az angyal abban a szellemi dicssgben s erben, amely valsgosan sajtja; vagy kirestheti magt ebbl, s egszen sszetveszthet mdon emberknt is megjelenhet. Vlhat szll vagy tzz is.

A Szentrs ngy fangyal nevt nyilatkoztatja ki: Michalt (Mihly), Gabrilt (Gbriel) s Rafaelt. Nmelyek ide soroljk, Lucifert (Hll ben Schrt), aki elbukott, s a gonosz angyalok vezetjeknt Stnn lett. A Biblia utal arra, hogy az angyalok egyharmadt rntotta magval a lzadsba. Megjegyzend, hogy Rafael arkangyal Tbis knyvben szerepel, mely nem szerepel a zsid illetve protestns knonban.

A nevk jelentse:
Michal: „Ki olyan, mint Isten?”
Gabril: „Isten hse”
Hll ben Schr: Ragyog / Fnyl / Dicsr, Hajnal fia ;
Ezt a hber nevet (zs 14:12) fordtottk le a Szeptuaginta kszti Heszforosznak, azaz Hajnalcsillagnak, ennek latin fordtsa pedig a Lucifer nv (mindkett Fnyhordozt jelent). Lucifer lzadsa s buksa utn j nevet kapott: Sztn, grgl Diabolosz.

Sztn: Vdl, Rgalmaz, Ellenll, Ellensg
A Biblia szerint az angyalok szolgl szellemi lnyek, akiket Isten arra teremtett, hogy az akaratnak engedelmeskedjenek.
Az r angyalainak feladata:
Isten dicsrete s imdata, parancsolatainak vgrehajtsa, isteni zenetek tovbbtsa, hv emberek szolglata, klnsen a gyermekek kpviselete, vdelme.
Kzremkdnek Isten terveinek s greteinek megvalstsban (pldul a megvlts hirdetse, az ellensges erk ellen val harc Isten npnek oldaln, Isten tletnek vgrehajtsa).
Az egyhzi hagyomny szerint a kilenc angyali rend hrom hierarchiba sorolhat.
- I. hierarchia: szerfok, kerubok s trnusok. k llnak Istenhez a legkzelebb;
- II. hierarchia: uralmak, erk s hatalmassgok. k kzvettenek az els s harmadik hierarchia kztt.
- III. hierarchia: fejedelemsgek (az uralkodk, trzsek, npek bkjre felgyelnek), arkangyalok (fangyalok), s rzangyalok. Az utbbiak a mindennapi let sorn segtik az embereket. k llnak legkzelebb az emberekhez, s k kzvettik Isten parancsait.

Vannak j, illetve gonosz angyalok; letterket tekintve pedig a menny s az g klnbz szintjein kvl a Fld felsznn s a Fld mlyben is megtallhatk. Szmuk bizonyosan meghaladja a szzmillit, m a pontos adatot a Biblia nem kzli velnk. A j angyalok f funkcija Pl apostol szerint: „Vajon nem szolglatra rendelt szellemek-e ezek, akiket azokrt kldtek szolglatra, akik rkl veszik majd a megvlts mvt?” (Zsid 1:14) A gonosz (bukott) angyalok pedig ezzel pp ellenttes tevkenysget folytatnak.

Brhol tartzkodjanak is, az angyalok ltalnos llapotukban az emberek szmra lthatatlan, t rzkszervnk szmra rzkelhetetlen szellemi lnyek. A Szentrs ugyanakkor rengeteg olyan esemnyrl szmol be, amikor kilptek ebbl az elrejtettsgbl, s valamilyen formban megmutatkoztak embereknek (epifnia: megjelens, „felbukkans”) . gy tnik, hogy ilyesmi sokflekppen trtnhet: megmutathatja magt az angyal abban a szellemi dicssgben s erben, amely valsgosan sajtja; vagy kirestheti magt ebbl, s egszen sszetveszthet mdon emberknt is megjelenhet. Vlhat szll vagy tzz is (Zsolt 104:4).

Az angyalokban val hit vszzadokon t termszetes dolog volt. Ma is vallstl fggetlenl az emberek tbbsge hisz a vdangyalokban, mert biztonsgot jelentenek szmukra, hogy megvjk ket a bajtl. Valahogy gy, mint egy lthatatlan testr, aki mindig a nyomukban van. A hit fontos, hiszen a hittel sokmindent el lehet rni. Csak az vlhat valra, amiben hinni mernk!

A vdangyalok fogalmt az egsz vilgon, szinte minden kultrban ismerik, a zoroasztrinus (perzsa), zsid, keresztny s iszlm hitvilgban egyarnt szerepelnek, de vannak elzmnyeik a pogny hitekben is, azonban minden vallsban mshogyan brzoljk ket. A nagy trtnelmi vilgvallsoknl a madrtest, emberfej kerubok voltak a mai angyalkpek sei. Az eltr vallsok s kultrk hatsra az emberek el kezdtek hinni a klnleges ervel rendelkez lnyek ltezsben, akik a menny s fld kztt lebegnek.

A Biblia szerint az angyalok teljes mrtkben Isten fel fordul lnyek. Ltk R irnyul, szeret figyelemmel ksrik, soha el nem ml dicstsben, s az egsz kozmosz, ezen bell klnsen az ember szolglatnak gyakorlsban telnek napjaik.

A keresztnysg tantsa szerint egy angyal volt az, aki a szabadt gyermek csods szletst megjvendlte, majd hrl vitte a megvlt szletst Mritl, ksbb szintn angyalok vilgtjk be a szabadt gyermek szletsnek jszakjt, s a psztoroknak hirdetik az dvzt eljvetelt. Csendben s tolakods nlkl maradtak jelen az angyalok Jzus fldi letben, szolgltk t a pusztban, vigaszt s erstst vittek neki az Olajfk hegyn.

Maga Jzus is beszl az angyalok ltezsrl, mindig btort, amikor az angyalokrl szl, akiket Isten minden ember mell odarendelt, s akik „az gben szntelenl ltjk a Mennyei Atya arct”.

Az ezoterikus tanok szerint j korba rkeztnk, s az emberisg egy spiritulis tudatrobbans kszbn ll. Az angyalok ennek az j kornak az elhrnkei, segti. Pr vtizeddel ezeltt az angyalok csak a gyermekmesk, s Istenben hv emberek hitrendszerben lteztek, mra mr az angyalokkal val kapcsolatfelvtelrl szl knyvek nagy pldnyszmban fogynak vilgszerte. Egyre tbb ember rez megmagyarzhatatlan vonzdst az angyalokhoz, egyre tbb jelt tapasztaljk ltezsknek.

Az embert vd szemly rangyalnak nevezik. Az angyalok e tantsok szerint teht a szellem skjn l lnyek, akik segtsgnkre vannak mindennapi letnkben, tanuls, kzlekeds, munka terletn. Ugyan j szndkuk ktsgtelen, viszont ez a segtsg nem felttlenl knnyen rthet, hiszen minden, ami trtnik velnk – legyen az j vagy rossz – tanulsunk, egyni fejldsnk elsegtsre trtnik. Az angyalokat nem korltozza a tr s id. Az emberi lettel nem sszemrhet, hallhatatlan, ntudatos, az embernl nagyobb tuds, de nem mindentud l valsgok.

Az angyalok megszmllhatatlanul sokan vannak. A szm szzezertl a zsid Kabbalban emltett 49 milliig terjed.


|