Kik az Angyalok?
Angyal szó jelentése: tiszta szellem, segítő, önzetlen, kivételes jósággal megáldott személy Bibliában Isten hírnöke. Némely vallás hitvilágában jóságos lény.
A Bibliában az angyalok Isten küldöttei. A jó angyalok Isten akaratát adják hírül az embereknek és segítenek rajtuk. A Biblia szerint Isten teremtményei az angyalok, tiszteletüket nem szabad eltúlozni. Az angyalok erejükre és hatalmukra nézve magasabbrendűek az embernél. Maga a Sátán is angyal volt, de fellázadt Isten ellen, emiatt egy mennyei háború veszteseként letaszíttatott a mennyből.
Az angyalok a zoroasztriánus (perzsa), zsidó, keresztény és iszlám hitvilágban szerepelnek, de vannak előzményeik a pogány hitekben is.
Az angyali világot, a mennyországot, először a perzsák kezdték hierarchikusnak tekinteni.
Az angyalok héber és arám megnevezése maleach, amely hírnököt, hírvivőt, követet, küldöttet jelent magyarul. Ez a szó összesen 213 alkalommal fordul elő az Ószövetségben (Angyalok jelennek meg Ábrahám előtt, hogy fia születését megjövendöljék, akárcsak Lótnál, hogy kimentsék Szodomából, Az Újszövetség szerint Jézus születésekor angyalok jelennek meg a pásztoroknak). Ugyanez görögül αγγελος, angelosz (hírnök), latinul angelus.
Az angyalokkal foglalkozó keresztény teológiai diszciplína, az angelológia szerint az angyaloknak nincs nemük, a zsidó hagyomány viszont hímneműeknek tartja őket.
A Biblia szerint az angyalok teremtett, de a jövőt tekintve örökké létező, megsemmisíthetetlen, természetfölötti, szellemi lények, akik Istenhez és az emberekhez hasonlóan személyiséggel, vagyis intelligenciával, a beszédre való képességgel, érzelmekkel, akarattal és öntudattal rendelkeznek; szellemi testük van, képesek testben megjelenni a földi szférában, és így részt venni földi eseményekben.
Vannak jó, illetve gonosz angyalok; életterüket tekintve pedig a menny és az ég különböző szintjein kívül a Föld felszínén és a Föld mélyében is megtalálhatók. Számuk meghaladhatja a százmilliót, ám a pontos adatot a Biblia nem közli velünk.
Az angyalok általános állapotukban az emberek számára láthatatlan szellemi lények. A Biblia ugyanakkor rengeteg olyan eseményről számol be, amikor kiléptek ebből az elrejtettségből, és valamilyen formában megmutatkoztak embereknek (epifánia: megjelenés, „felbukkanás”). Ez többféleképpen történhet: megmutathatja magát az angyal abban a szellemi dicsőségben és erőben, amely valóságosan sajátja; vagy kiüresítheti magát ebből, és egészen összetéveszthető módon emberként is megjelenhet. Válhat széllé vagy tűzzé is.
A Szentírás négy főangyal nevét nyilatkoztatja ki: Michaélt (Mihály), Gabriélt (Gábriel) és Rafaelt. Némelyek ide sorolják, Lucifert (Hélél ben Sáchárt), aki elbukott, és a gonosz angyalok vezetőjeként Sátánná lett. A Biblia utal arra, hogy az angyalok egyharmadát rántotta magával a lázadásba. Megjegyzendő, hogy Rafael arkangyal Tóbiás könyvében szerepel, mely nem szerepel a zsidó illetve protestáns kánonban.
A nevük jelentése:
Michaél: „Ki olyan, mint Isten?”
Gabriél: „Isten hőse”
Hélél ben Sáchár: Ragyogó / Fénylő / Dicsérő, Hajnal fia ;
Ezt a héber nevet (Ézs 14:12) fordították le a Szeptuaginta készítői Heószforosznak, azaz Hajnalcsillagnak, ennek latin fordítása pedig a Lucifer név (mindkettő Fényhordozót jelent). Lucifer lázadása és bukása után új nevet kapott: Szátán, görögül Diabolosz.
Szátán: Vádló, Rágalmazó, Ellenálló, Ellenség
A Biblia szerint az angyalok szolgáló szellemi lények, akiket Isten arra teremtett, hogy az ő akaratának engedelmeskedjenek.
Az Úr angyalainak feladata:
Isten dicsérete és imádata, parancsolatainak végrehajtása, isteni üzenetek továbbítása, hívő emberek szolgálata, különösen a gyermekek képviselete, védelme.
Közreműködnek Isten terveinek és ígéreteinek megvalósításában (például a megváltás hirdetése, az ellenséges erők ellen való harc Isten népének oldalán, Isten ítéletének végrehajtása).
Az egyházi hagyomány szerint a kilenc angyali rend három hierarchiába sorolható.
- I. hierarchia: szeráfok, kerubok és trónusok. Ők állnak Istenhez a legközelebb;
- II. hierarchia: uralmak, erők és hatalmasságok. Ők közvetítenek az első és harmadik hierarchia között.
- III. hierarchia: fejedelemségek (az uralkodók, törzsek, népek békéjére felügyelnek), arkangyalok (főangyalok), és őrzőangyalok. Az utóbbiak a mindennapi élet során segítik az embereket. Ők állnak legközelebb az emberekhez, és ők közvetítik Isten parancsait.
Vannak jó, illetve gonosz angyalok; életterüket tekintve pedig a menny és az ég különböző szintjein kívül a Föld felszínén és a Föld mélyében is megtalálhatók. Számuk bizonyosan meghaladja a százmilliót, ám a pontos adatot a Biblia nem közli velünk. A jó angyalok fő funkciója Pál apostol szerint: „Vajon nem szolgálatra rendelt szellemek-e ezek, akiket azokért küldtek szolgálatra, akik örökül veszik majd a megváltás művét?” (Zsid 1:14) A gonosz (bukott) angyalok pedig ezzel épp ellentétes tevékenységet folytatnak.
Bárhol tartózkodjanak is, az angyalok általános állapotukban az emberek számára láthatatlan, öt érzékszervünk számára érzékelhetetlen szellemi lények. A Szentírás ugyanakkor rengeteg olyan eseményről számol be, amikor kiléptek ebből az elrejtettségből, és valamilyen formában megmutatkoztak embereknek (epifánia: megjelenés, „felbukkanás”) . Úgy tűnik, hogy ilyesmi sokféleképpen történhet: megmutathatja magát az angyal abban a szellemi dicsőségben és erőben, amely valóságosan sajátja; vagy kiüresítheti magát ebből, és egészen összetéveszthető módon emberként is megjelenhet. Válhat széllé vagy tűzzé is (Zsolt 104:4).
Az angyalokban való hit évszázadokon át természetes dolog volt. Ma is vallástól függetlenül az emberek többsége hisz a védőangyalokban, mert biztonságot jelentenek számukra, hogy megóvják őket a bajtól. Valahogy úgy, mint egy láthatatlan testőr, aki mindig a nyomukban van. A hit fontos, hiszen a hittel sokmindent el lehet érni. Csak az válhat valóra, amiben hinni merünk!
A védőangyalok fogalmát az egész világon, szinte minden kultúrában ismerik, a zoroasztriánus (perzsa), zsidó, keresztény és iszlám hitvilágban egyaránt szerepelnek, de vannak előzményeik a pogány hitekben is, azonban minden vallásban máshogyan ábrázolják őket. A nagy történelmi világvallásoknál a madártestű, emberfejű kerubok voltak a mai angyalképek ősei. Az eltérő vallások és kultúrák hatására az emberek el kezdtek hinni a különleges erővel rendelkező lények létezésében, akik a menny és föld között lebegnek.
A Biblia szerint az angyalok teljes mértékben Isten felé forduló lények. Létük Rá irányuló, szerető figyelemmel kísérik, soha el nem múló dicsőítésben, és az egész kozmosz, ezen belül különösen az ember szolgálatának gyakorlásában telnek napjaik.
A kereszténység tanítása szerint egy angyal volt az, aki a szabadító gyermek csodás születését megjövendölte, majd hírül vitte a megváltó születését Máriától, később szintén angyalok világítják be a szabadító gyermek születésének éjszakáját, és a pásztoroknak hirdetik az Üdvözítő eljövetelét. Csendben és tolakodás nélkül maradtak jelen az angyalok Jézus földi életében, szolgálták őt a pusztában, vigaszt és erősítést vittek neki az Olajfák hegyén.
Maga Jézus is beszél az angyalok létezéséről, mindig bátorító, amikor az angyalokról szól, akiket Isten minden ember mellé odarendelt, s akik „az égben szüntelenül látják a Mennyei Atya arcát”.
Az ezoterikus tanok szerint új korba érkeztünk, és az emberiség egy spirituális tudatrobbanás küszöbén áll. Az angyalok ennek az új kornak az előhírnökei, segítői. Pár évtizeddel ezelőtt az angyalok csak a gyermekmesék, és Istenben hívő emberek hitrendszerében léteztek, mára már az angyalokkal való kapcsolatfelvételről szóló könyvek nagy példányszámban fogynak világszerte. Egyre több ember érez megmagyarázhatatlan vonzódást az angyalokhoz, egyre több jelét tapasztalják létezésüknek.
Az embert védő személy őrangyalnak nevezik. Az angyalok e tanítások szerint tehát a szellem síkján élő lények, akik segítségünkre vannak mindennapi életünkben, tanulás, közlekedés, munka területén. Ugyan jó szándékuk kétségtelen, viszont ez a segítség nem feltétlenül könnyen érthető, hiszen minden, ami történik velünk – legyen az jó vagy rossz – tanulásunk, egyéni fejlődésünk elősegítésére történik. Az angyalokat nem korlátozza a tér és idő. Az emberi élettel nem összemérhető, hallhatatlan, öntudatos, az embernél nagyobb tudású, de nem mindentudó élő valóságok.
Az angyalok megszámlálhatatlanul sokan vannak. A szám százezertől a zsidó Kabbalában említett 49 millióig terjed.
|